Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir

Saç ekimine uygun olup olmadığını merak ediyorsan bu içeriği size göre hazırladık. Saç ekimine uygunluğunuzu öğrenmek istiyorsanız ekim yaptıracağınız merkezinizde ki doktorunuz ile konuşunuz. Fakat araştırma içerisindeyseniz Saç ekimine uygun muyum? gibi sorularınıza bir nebze cevap vermek istedik.

Kimler Saç Ekimi Yaptırabilir?​


Her ırktan kadın ve erkek saç ekimi için uygun adaylar olabilir.

Saç ekimi yaptırmak için beş şeye ihtiyacınız var:

 1. Saç derinizde saça ihtiyaç duyan bölgeye nakledilebilecek kadar sağlıklı saç yani donör bölgenizin durumu.
 2. Dökülmeniz devam ediyor mu?
 3. Yaş
 4. Genel Sağlık Durumunuz
 5. Saç özellikleri

Bir dermatoloğa danışarak, her ikisine de sahip olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bir dermatolog size kapsamlı bir kafa derisi muayenesi yapacaktır.

Saçlarınızın neden döküldüğünü öğrenmek için kan testi yaptırmanız da gerekebilir. Bu, vücudunuzda saç dökülmesine neden olabilecek şeyleri kontrol edebilir. Bazı hastaların kafa derisi biyopsisi adı verilen bir prosedüre ihtiyacı vardır. Dermatoloğunuz, konsültasyon sırasında kafa derisi biyopsisi için gerekenleri hızlı ve kolay bir şekilde alabilir.

Kafa Derisi Biyopsisi nedir?​

 • Kafa derisi biyopsisi, test ve analiz için kafa derinizden bir deri örneğinin alınmasını içeren hızlı ve basit bir işlemdir. Doktorunuz, açık ve belirgin bir neden olmadan saç dökülmeniz varsa veya bir cilt durumu hakkında daha fazla bilgi almak için biyopsi önerebilir.
Muayene ve testler saç ekimi için iyi bir aday olduğunuzu gösteriyorsa, dermatoloğunuz size hangi sonuçları bekleyebileceğinizi söyleyebilir. Dolgun bir saç gerçekçi olmayabilir, ancak hedef daha dolgun bir saç olabilir.

YAŞ

 • Erkek saç ekimi hastalarının çoğunluğu 30-39 yaşları arasındadır.
 • Saç ekimi için herhangi bir yaş sınırlaması olmasa da ideal aday 25 yaş üstüdür.
25 yaşın altındaki bireyler, saç dökülmesi için başta medikal tedavi olmak üzere diğer seçenekleri değerlendirmelidir . Bu kadar genç yaşta saç dökülmesiyle uğraşmak üzücü olsa da çok erken yaşta saç ekimi yaptırmak nadiren iyi bir fikirdir. Erkek tipi saç dökülmesi zamanla kötüleşen ilerleyici bir durumdur ve saç ekimi geçici bir rahatlama sağlasa da birkaç yıl içinde pişman olunabilir.

Saçlarını bu kadar erken kaybeden erkeklerin, daha sonraki yaşamlarında yoğun saç dökülmesinden muzdarip olma olasılığı daha yüksektir. Bu durumda da hastalar önümüzdeki 10-15 yıl saç ekimi peşinde koşacaklardır. Sonunda, saç dökülmesine ayak uydurmak için yeterli Donör olmayacaktır.

basarisiz-ekim.png


Ek olarak, saç ekimi cerrahı şu anda donör alanın gerçek sınırını güvenli bir şekilde belirleyemez ve androjene dirençli olmayan ve daha sonra dökülecek olan foliküllerin nakledilmesi riskini alır. Ancak ilaç kullanımı ile saç dökülmesi engellenirse yapılabilir.


Genel Sağlık​


Saç ekimi için iyi bir aday olabilmeniz için genel sağlık durumunuzun iyi olması gerekir. Bu, hızlı bir şekilde iyileşmenize ve komplikasyonları önlemenize yardımcı olacaktır.

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılan basit bir işlem olmasına rağmen, işlem için birkaç kontrendikasyon vardır, örneğin:

Kontrendikasyon : Herhangi bir ilaç veya tıbbi ürünün kullanılmaması gereken durumlar.

 • aktif otoimmün hastalık,
 • kontrolsüz diyabet,
 • kontrolsüz hipertansiyon,
 • Lokal anestezik alerjisi olan hastalarda,
 • keloidler ve pemfigus gibi bazı cilt rahatsızlıkları,
 • Şiddetli sistemik ve kafa derisi enfeksiyonları
Ameliyat için kontrendikasyonları olan hastalar, zayıf büyüme ve ameliyattan yetersiz sonuçlar alabilir ve hatta bazı durumlarda, altta yatan saç hastalığının alevlenmesi nedeniyle daha kötü saç yoğunluğu yaşayabilir.

Saç Özellikleri​


Saç kalibresi, saç rengi ve saç kıvrımı saç ekimi hastaları için üç önemli özelliktir. Genel olarak, daha kalın saçlı hastalar, daha ince saçlı hastalara göre daha iyi sonuçlar elde edebilir. Bunun nedeni, ışığın saçı geçip saç derisinden yansıdığı zaman kelliğin ortaya çıkmasıdır.

 • Daha kalın saçlı olanlar, ışığın kafa derisinden daha fazla yansımasını engelleyerek daha hoş bir estetik sonuç elde edebilir.

 • Ek olarak, kalın saçlı kişiler, daha ince saçlı kişilerle aynı estetik etkiyi elde etmek için daha az saç köküne ihtiyaç duyabilir.
  Saçınızın rengi, özellikle ten renginizle ilgili olarak da çok önemlidir. Saçınız ve ten renginiz arasındaki düşük kontrast, mükemmel bir estetik özelliktir.
Yüksek kontrast göze çarpar, bu nedenle saç ve saç derisi rengi arasındaki kontrast ne kadar azsa o kadar iyidir.

Saç yoğunluğu​


Bir kişinin saç ekimi için iyi bir aday olup olmayacağı belirlenirken donör saç yoğunluğu en önemli faktörlerden biridir. Donör saç yoğunluğu yüksek olan hastalar genellikle saç ekimi için iyi adaylardır.

Güçlü ve zayıf donör saç yoğunluğu

Güçlü ve zayıf donör saç yoğunluğu

Donör alanı cm2 başına en az 70 greft içeren bir hasta mükemmel bir adaydır. Öte yandan donör saç yoğunluğu 40 greft/cm2'den az olan hastalar saç restorasyonu için kötü adaylardır.
 
Saç Ekimi Süreci - Tarafsız ve bağımsız topluluk yöneticisi.

 • Saç Ekimi Süreci

 • Saç Ekimi Forum
  Saç Ekimi Sonuçları
aslında beklemen senin açından daha iyi olur ama saç gençliğin baharında lazım aga 30-40 a geldikten sonra napayım ben saçı
 
Topluluk Uyarısı!
Yazılı yorumlar hiçbir şekilde sacekimisureci.com topluluk yetkililerinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yapılan her yorum, kişinin özgür iradesine bağlı olarak yorumu yapan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Warning! This thread is more than 4 ay önce old.
It's likely that no further discussion is required, in which case we recommend starting a new thread. If however you feel your response is required you can still do so.

Benzer konular


 • Etiketler
  dhi saç ekimi dhi saç ekimi yorumları erkek tipi saç dökülmesi fue saç ekimi fue saç ekimi yorumları genetik saç dökülmesi saç ekimi saç ekimi acıtır mı saç ekimi ağrısı saç ekimi ameliyatı saç ekimi başarı oranı saç ekimi enfeksiyon saç ekimi forumu saç ekimi ile ilgili bilgiler saç ekimi sonrası saç ekimi süreci

 • Üst Alt