Saç Dökülmesi Nedenleri

Hormonal Nedenler​


Aşırı androjenler veya erkek cinsiyet hormonları ve hormonal dengesizlikler, androjenetik alopesi gibi saç dökülmesinin en yaygın nedenidir.

Kadın tipi kellikte androjenler zayıf saç köklerine neden olarak aşırı dökülmeye neden olabilir.

Erkek tipi kellik ise dihidrotestosteron (DHT) adı verilen bir androjendeki artışla ilişkilidir. DHT'nin sadece saç köklerine bağlandığını ve saç büyümesini durdurduğunu değil, aynı zamanda saçın genel ömrünü de azaltabilir. Buna androjenetik alopesi de denir.

Önemli: Detaylı medikal tedavi için ilgili kategorimizi ziyaret ediniz.

BİLGİ: Norwood-Hamilton Ölçeğine göre saç dökülme tipini öğrenmek için buraya tıklayınız.

Tiroid Sorunları​


Hormonla ilişkili diğer durumlar da saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Bazıları tiroid hormonlarını içerebilir.Az aktif bir tiroid (hipotiroidizm adı verilen tıbbi bir durum) veya aşırı aktif bir tiroid (hipertiroidizm) saç dökülmesine neden olabilir çünkü her durum hormonal dengesizliğe neden olur. Hashimoto tiroiditi ve Graves hastalığı gibi tiroid bezinin otoimmün hastalıkları da saç dökülmesine katkıda bulunabilir, Tiroid hormonları, saç büyümesi de dahil olmak üzere vücuttaki hemen hemen her işlevi düzenlemeye yardımcı olur. Bu durumlardan herhangi birini kontrol altına almak için doğru tedavi hormonları kontrol altına alacak, saç dökülmesini durduracak ve saçınızın yeniden uzamaya başlamasına izin verecektir.


Bazı ilaçlar​

Amerikan Saç Dökülmesi Birliği'ne göre saç dökülmesi, yaygın sağlık sorunları için alınan bir dizi ilacın yan etkisidir. Bu aynı zamanda “İlaca bağlı saç dökülmesi" olarak da bilinir.

Kan inceltici ilaçlar, oral kontraseptifler, depresyon ilaçları, antienflamatuarlar ve beta ve kalsiyum kanal blokerleri saç incelmesine veya kelliğe neden olabilir. Çok fazla A vitamini ve retinoid adı verilen A vitamini bazlı ilaçlar da saç dökülmesine neden olabilir. Kanseri tedavi etmek için kullanılan bazı kemoterapi ilaçlarının, kanser hücrelerini yok etmeye çalıştıkları için toplam saç dökülmesine neden olduğu bilinmektedir. Saç genellikle kemoterapiden sonra uzadığı gibi, saç dökülmesine neden olan herhangi bir ilacı almayı bıraktığınızda da uzaması gerekir. Ancak önce bir doktorla konuşmadan reçeteli ilaçları almayı bırakmayın - bunun yerine saç dökülmesinin düzelip düzelmediğini görmek için sizi farklı bir ilaca geçirebilir.

Çeşitli Saç Kıran Türleri​


Alopesi, saç dökülmesinin tıbbi terimidir ve saç kıran, bağışıklık sisteminizin saç köklerinize saldırdığı ve yok ettiği, yeni saçların büyümesini engellediği otoimmün bir durumu tanımlar. AA tipine bağlı olarak, saç dökülmesi sadece kafa derisinde veya vücudun her yerinde olabilir. Amerikan Dermatoloji Akademisi Derneği'ne göre, bu otoimmün durum saçların incelmesine, saç dökülmesine, bir miktar saçsızlığa veya tamamen kelliğe neden olabilir ve kalıcı veya geçici olabilir. Genetik de dahil olmak üzere birçok neden vardır. Olası tedaviler hakkında lütfen doktorunuzla konuşunuz.

Fiziksel Travma​

Vücudunuz ciddi fiziksel stres altındayken, doğal saç uzaması ve dinlenme döngüsü bozulabilir, bu da genellikle saç incelmesi şeklinde saç dökülmesine neden olabilir — saçlarınız kümeler halinde bile çıkabilir. Ciddi bir kaza, ameliyat, yanıklar veya ciddi hastalık gibi sisteme herhangi bir şok saç köklerini de şok edebilir.

Besin Eksikliği​

Bazı vitamin ve minerallerdeki eksiklikler saç dökülmesine ve saç büyümesinin azalmasına neden olabilir çünkü saç büyüme döngüsüne ve hücresel döngüye yardımcı olurlar. Saç dökülmesine neden olabilecek vitamin eksikliklerine örnek olarak yetersiz protein, biyotin, çinko ve demir verilebilir.


Yardımcı bağlantılar:

Saçın dökülüyor fakat dökülme tipinin ne olduğunu bilmiyor musun? O zaman bu form tam sana göre, buraya tıkla!

Saç ektirmeyi düşünüyorsun fakat tahmini kaç greft ekileceğini bilmiyor musun? O zaman bu greft hesaplayıcı tam sana göre, buraya tıkla!

Saçın dökülüyor fakat nedenini veya nedenlerini bilmek mi istiyorsun? İlgili kategorimizi ziyaret edebilirsin. Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç ekimi öncesi soruların mı var? İlgili kategorimizi ziyaret edebilirsin. Operasyon Öncesi Soru & Öneriler

Saçın dökülüyor fakat ne gibi önlemler alacağını bilmiyor musun? İlgili kategorimizi ziyaret edebilirsin. Medikal Tedavi

Saç ekimi operasyonundan memnun değilsin misin? Ekim merkezine dair şikayetin mi var? İlgili kategorimizi ziyaret edebilirsin. Saç Ekimi Şikayetleri

Saç ekimi fiyatlarını mı araştırıyorsun? İlgili kategorimizi ziyaret edebilirsin. Saç Ekim Fiyatları

Saç ekimi operasyonu geçirdin fakat komplikasyon mu yaşadın? İlgili kategorimizi ziyaret edebilirsin. Saç Ekimi Sonrasında Oluşan Komplikasyonlar
 
Saç Ekimi Süreci - Tarafsız ve bağımsız topluluk yöneticisi.

  • Saç Ekimi Süreci

  • Saç Ekimi Forum
    Saç Ekimi Sonuçları
Topluluk Uyarısı!
Yazılı yorumlar hiçbir şekilde sacekimisureci.com topluluk yetkililerinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yapılan her yorum, kişinin özgür iradesine bağlı olarak yorumu yapan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Warning! This thread is more than 4 ay önce old.
It's likely that no further discussion is required, in which case we recommend starting a new thread. If however you feel your response is required you can still do so.

  • Etiketler
    ani saç dökülmesi aşırı saç dökülmesi covid sonrası saç dökülmesi doğumdan sonra saç dökülmesi erkek tipi saç dökülmesi genetik saç dökülmesi kadın saç dökülmesi saç dökülmesi alnın açılması saç dökülmesi tedavisi saç ekimi forum

  • Üst Alt