Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar

Saç Dökülmesine Neden Olan İlaçlar​


Saç dökülmesi birçok ilacın ortak bir yan etkisidir. Çoğu zaman, bu ilaçlar yalnızca ilacı almaya uyum sağladıktan veya ilacı almayı bıraktıktan sonra kaybolan geçici saç dökülmesine neden olur. Bu ilaçlar saç köklerine zarar vererek farklı aşamalarda büyümeyi bozar.

İki çeşit saç dökülmesi meydana gelebilir. Bunlardan biri telojen effluvium veya kısa süreli geçici saç dökülmesidir. Bu, saç folikülünün "dinlenme" yani "phrase" aşamasında meydana gelir, ancak yeni saç büyümesi devam eder.

Genellikle ilaçların neden olduğu bir başka saç dökülmesi türü de anajen effluvium'dur. Bu daha uzun süreli bir tiptir ve genellikle kaşlar ve kirpikler de dahil olmak üzere diğer vücut kıllarının incelmesini veya kaybını da içerir. Anajen effluvium saçın "yeni büyüme" aşamasında gerçekleşir.

Hangi ilaçlar saç dökülmesine neden olur?​

Yan etki olarak saç dökülmesine neden olabilecek ilaç türlerinden bazıları;

Vitamin A​


Yüksek dozda A vitamini ve ondan türetilen ilaçlar saç dökülmesine neden olabilir.

Akne ilaçları​


Bir tür akne A vitamini türevli ilaç, İzotretinoin (Accutane) ve tretinoin (Retin-A) saç dökülmesine neden olabilir. Başka ciddi yan etkiler de olabileceğinden, dermatoloğunuzla başka seçenekleri tartışmak isteyebilirsiniz.

Antibiyotikler​


Reçeteli antibiyotikler geçici saç incelmesine neden olabilir. Antibiyotikler, saç büyümesini bozan B vitamini ve hemoglobininizi tüketebilir.

Hemoglobin çok düşük olduğunda anemik hale gelebilir ve sonuç olarak saç dökebilirsiniz. Normal B vitamini seviyeleri de sağlıklı saçların korunması için kritik öneme sahiptir.

Mantar önleyici ilaçlar (Antifungaller)​


Antifungal ilaçlar mantar enfeksiyonları için endikedir ve bazı kişilerde saç dökülmesine bağlanmıştır. Antifungal ilaç vorikonazol, geçmişte alopesi ile ilişkili olan böyle bir tedavidir.

Pıhtılaşma önleyici ilaçlar​


Heparin ve varfarin gibi antikoagülanlar, bazı kişilerde (kalp rahatsızlığı olanlar gibi) kanı inceltmek ve kan pıhtılarını ve bazı sağlık sorunlarını önlemek için kullanılır.

Bu ilaçlar, bu ilaçları yaklaşık üç ay aldıktan sonra başlayan saç dökülmesine neden olabilir.

Kolesterol düşürücü ilaçlar​


Antikonvülzan ilaçlar​


Valproik asit (Depakote) Trimetazidin (Tridion) gibi nöbetleri önleyen ilaçlar bazı kişilerde saç dökülmesine neden olabilir.

Antidepresanlar ve duygudurum düzenleyiciler​


Depresyon ve duygudurum stabilizasyonu için ilaç alan bazı kişilerde saç dökülmesi görülebilir. Buna neden olabilecek ilaçlar şunları içerir:

Paroksetin (Paxil)
Sertraline (Zoloft)
Protriptilin (Vivactil)
Amitriptilin (Elavil)
Fluoksetin (Prozac)

Kilo kaybı için ilaçlar​


Kemoterapi​


Bazı kanser türlerini ve otoimmün hastalıkları tedavi etmek için kullanılan kemoterapi ilaçları anajen effluviuma neden olabilir. Bu saç dökülmesine kirpikler, kaşlar ve vücut kılları dahildir. Bu ilaçlar vücudunuzdaki hızlı büyüyen kanser hücrelerini yok etmek için tasarlanmıştır, ancak saçınızın kökleri gibi hızla büyüyen diğer hücrelere de saldırır ve yok ederler. Tedaviler sona erdikten sonra yeniden büyüme meydana gelecektir.

ÖNEMLİ: İlaçların Prospektüs kağıtlarından esinlenilmiş ve araştırılmıştır. Lütfen kullanmış olduğunuz ilacın prospektüsüne bakınız.
 
  • Saç Ekimi Süreci

  • Saç Ekimi Forum
    Saç Ekimi Sonuçları
Topluluk Uyarısı!
Yazılı yorumlar hiçbir şekilde sacekimisureci.com topluluk yetkililerinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yapılan her yorum, kişinin özgür iradesine bağlı olarak yorumu yapan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.  • Etiketler
    saç dökülmesi forum saç ekimi forumu

  • Üst Alt