Saç Ekiminden Sonra Yapılması Gerekenler

İlk 3 Gün – İstirahat Süreci​


 • Saç ekimi sonrası ilk 3 gün çok önemli süreçtir çünkü FUE yöntemiyle yapılan saç ekimlerinde bile mikro delikler açılmıştır ve saç bölgenizdeki bu noktalar iyileşmemiştir.
 • Bol bol su tüketmelisiniz.
 • Antibiyotikler tam zamanında alınmalıdır.
 • Kesinlikle sırt üstü uyumalısınız, kliniğinizden lütfen boyunluk alınız, eğer almadıysanız havluyu rulo yapıp uyuyabilirsiniz.
 • Beslenmenize dikkat etmelisiniz, ağır yiyeceklerden uzak durunuz.
 • Mümkün mertebe de başınızı dik tutun, bu süreç zarfında ödem yüzünüze inebilir.

ÖNEMLİ: İlk yıkamanızı ekim merkezinizde yaptırın. İlk yıkama gününüz genellikle 3. gündür. Doktorunuza danışın. Doktorunuzun size vermiş olduğu şampuan ve losyonu kullanın. İlk 15 gün boyunca saçlarınızı her gün yıkamalısınız. Gün geçtikçe deriniz kabuk bağlayacak, yaranın iyileştiği anlamına gelir. 15 ila 30. gün arasında şok dökülme yaşayacaksınız, tereddüt etmeyin.


SAÇ YIKAMA​

Saç yıkama, saç ekiminin nihai sonucunu etkileyebilecek en önemli şeylerden biridir, bu nedenle her hastaya klinikte saçlarını nasıl doğru şekilde yıkayacağı öğretilir.

Saç yıkama prosedürü 3 ana adımı içerir:
 • Ekim yapılan bölge losyon/yağ/uygun bir nemlendirici ile kapatılır ve 15-30 dakika bu durumda bırakılır. Bu da ekilen greftlerin etrafındaki ve donör bölgesindeki kabuklanmalarda yumuşatıcı bir etki yaratır. Bu yumuşama aşaması, kurumuş kan izlerinin giderilmesine ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur. 15-30 dakika sonra saç derisi ılık su ile yıkanmalıdır. Donör ve ekim alanı özel medikal şampuanla yıkanır. Bunu yapmak için, az miktarda şampuanı ellerinizin arasında köpürtün ve çok dikkatli bir şekilde tüm saç derisine uygulayın. Ovalamayın. Tüm yıkama aşamaları avuç içleri kullanılarak, baskı yapılmadan yumuşak bir şekilde yapılmalıdır.

 • Yıkadıktan sonra saçınızı bir kağıt havluyla kurulayın. Ovalamayın – sadece çok nazikçe dokunun. Nemlendirici, kabuklar dökülene veya kafa derisi kuruyana kadar kullanılmalıdır. Kuruluk hissi devam ediyorsa, nemlendiriciyi saç yıkama aralarında da kullanmak mümkündür.

 • Kabukları gidermek için günlük olarak şampuanlama yapılmalıdır. Yaklaşık 7-10 gün sonra kafa derinizde artık kurumuş kan veya kabuk izi kalmamalıdır. Ekimden en geç 14 gün sonra saçlarınızı normal şekilde yıkamaya başlayabilirsiniz. Gerekirse, operasyondan sonra saçlar günde bir defadan fazla yıkanabilir.


SAÇ EKİMİ SONRASI ANTİBİYOTİK KULLANIMI​


Antibiyotikler genellikle operasyondan hemen sonra 3-5 gün süreyle reçete edilir. Olası enfeksiyonları önlemek ve sorunsuz bir iyileşme süreci sağlamak için kullanılırlar. Ekim merkeziniz size antibiyotik vermek ZORUNDADIR!


SAÇ EKİMİ SONRASI AĞRI​

Saç ekimi işleminden sonra birkaç gün hafif ağrı olabilir. Bazı kişiler ameliyattan sonraki ilk günlerde uyumakta zorluk yaşadıklarını bildirmektedir. Ameliyattan sonra donör bölgede alıcı bölgeye göre daha fazla ağrı olması sık görülen bir durumdur. Saç ekimi sonrası ağrı, reçetesiz satılan ağrı kesicilerle hafifletilebilir. Ekim merkeziniz size ağrı kesici vermelidir veya eczaneden satın alabilirsiniz.


ŞİŞME​


Choi Implanter Pen (DHI Ekim Nedir?) kullanılarak yapılan saç ekiminde şişlik oldukça nadirdir. Daha büyük saç ekimi operasyonlarında ve saç çizgisine çok iş yapılan ekimlerde daha sık görülür. Şişlik alnı ve göz çevresini etkileyebilir ve 2-5 gün sürebilir, dördüncü günde maksimum olur.


SAÇ EKİMİ SONRASI KAŞINTI​


Saç ekimi sonrası kaşıntı çok yaygın bir duygudur. Operasyondan 7-14 gün sonra tüm saçlı deride oluşabilir. Çoğu durumda kaşıntı, dokunun iyileşmekte olduğunu gösterir.


DOĞRU UYKU POZİSYONU​


Operasyondan sonraki ilk hafta ekim yapılacak bölgelere mümkün olduğunca az dokunmak önemlidir. Hastalardan başları birkaç yastık üzerinde yüksekte olacak şekilde sırt üstü uyumalarını tavsiye ederiz. Yastıklar gece boyunca başınızı kaldırarak saç ekimi sonrası oluşabilecek şişlikleri azaltır. Hastalara ayrıca ilk 7-10 gün klinikte aldıkları özel yastığı kullanmaları önerilir.


İYİLEŞME VE İYİLEŞME SÜRELERİ​


Çoğu hasta ameliyattan sonraki bir veya iki gün içinde kendini iyi hisseder, ancak ameliyattan birkaç gün sonra kafa derisinde bir miktar uyuşma ve hafif ağrı beklenebilir. Ekim yapılan bölgede ve donör bölgelerde ekilen saç köklerinin alt kısmında yaklaşık 7-10 gün boyunca görülebilecek noktalı kırmızı kabuklanmalar olacaktır. Genellikle ameliyat sonrası 10-15 gün içinde hasta normal görünümüne kavuşur. Bu süreden sonra sadece hafif bir kızarıklık görülebilir. Çok açık tenli hastalarda tedaviden sonra uzun süre kızarıklık olabilirken, daha koyu saç ve cilde sahip kişilerde daha hızlı iyileşir. Sonuç olarak, bir saç ekiminden sonra iyileşme, hastanın yaşına da bağlı olan çok bireysel bir süreçtir.


SAÇ EKİMİ SONRASI TIRAŞ​


Ekimden 1 ay sonra alıcı bölge tıraş edilebilir. Donör bölgedeki kabuklar temizlendiği sürece, donör alanlar ameliyattan 1 hafta sonra tıraş edilebilir.


EKİLEN SAÇLARIN ŞOK DÖKÜLMESİ VE YENİDEN ÇIKMASI​


Genellikle şok dökülme ekimden sonraki ilk 3-4 hafta içinde başlar. 3-5. aydan sonra dökülen greftler yavaş yavaş yeniden çıkmaya başlar. 5. ayın sonunda yeniden büyüme oranı %30 civarında, 7. ay içinde ise yeniden büyüme oranı %60 civarında olmalıdır. Operasyonun nihai sonuçları, operasyondan 12 ay sonra değerlendirilmelidir.


SAÇ EKİMİ SONRASI ŞAPKA TAKMAK​


Operasyon sonrası dönem için şapka seçimi yapılırken, ekim yapılacak bölgeye çok sıkı oturmayacak ve yeni ekilen greftleri çekmeyecek bir şapka seçilmesi önemlidir. Lütfen dışarıdayken bir süre güneş, toz gibi etkenlerden korunmak için şapka kullanınız. Operasyondan sonraki ilk 2 hafta direkt güneş ışığından uzak durulması önemlidir.


FİZİKSEL AKTİVİTE​


Saç ekiminden hemen sonra kısa yürüyüşlere çıkabilir veya sizi fazla terletmeyen fiziksel egzersizler yapabilirsiniz. Operasyondan 10 gün sonra aktif olarak egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Herhangi bir enfeksiyon riskini en aza indirmek için antrenmanlardan kısa bir süre sonra duş almanız öneririz.


ALKOL TÜKETİMİ​

Saç ekimi sonrası alkol tüketimi yaraların iyileşme süresini uzatacaktır. Operasyon sonrası 2 hafta beklemek daha doğru olacaktır.


GÜNEŞE MARUZ KALMA​

Operasyondan sonraki ilk 2 hafta direkt güneş ışığından uzak durulması önemlidir. Ekimden sonraki ilk 6 ay güneş altındayken şapka takılmasını öneriyoruz.
 
Saç Ekimi Süreci - Tarafsız ve bağımsız topluluk yöneticisi.

 • Saç Ekimi Süreci

 • Saç Ekimi Forum
  Saç Ekimi Sonuçları
Ekim yaptıran kullanıcılarımız, "Operasyon sonrası" sürecinizi ve sonuçlarını paylaşmalısınız. Saç ekimi sürecini paylaşmak isteyen değerli kullanıcılar bu ilgili kategoride paylaşım yapabilirler.

 
Topluluk Uyarısı!
Yazılı yorumlar hiçbir şekilde sacekimisureci.com topluluk yetkililerinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yapılan her yorum, kişinin özgür iradesine bağlı olarak yorumu yapan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.


Warning! This thread is more than 4 ay önce old.
It's likely that no further discussion is required, in which case we recommend starting a new thread. If however you feel your response is required you can still do so.

Benzer konular


 • Etiketler
  dhi saç ekimi dhi saç ekimi yorumları erkek tipi saç dökülmesi fue saç ekimi fue saç ekimi yorumları genetik saç dökülmesi kadınlarda saç ekimi saç ekimi acıtır mı saç ekimi ağrısı saç ekimi ameliyatı saç ekimi başarı oranı saç ekimi enfeksiyon saç ekimi forumu saç ekimi ile ilgili bilgiler saç ekimi sonrası saç ekimi süreci

 • Üst Alt